1 2 3 4 5 6 7 8

Den 8 / Tag 8

Toto byl poslední den našeho tábora. Jak to asi mohlo vypadat? Vyprázdněné stany, které budou na své další obyvatele čekat celý rok, plačící účastníci a posmutnělí vedoucí…!

Dopoledne jsme se všichni rozloučili v závěrečném kolečku, zazpívali několik písniček českých, německých i oboujazyčných. A nakonec stažení vlajek symbolizovalo, že jsme u konce. Phantásie byla zachráněna, vítejme ve skutečnosti! A za rok znovu na shledanou!

Den 7 / Tag 7

Již téměř poslední den našeho tábora začal pro účastníky poněkud dříve, nežli obvykle – již kolem jedné hodiny ranní je jejich stanoví vedoucí vzbudili, aby se společně vydali dokončit velké putování za ztracenou knihou Nekonečného příběhu. Ta nejúspěšnější skupina nakonec knihu doopravdy zachránila – a to nejen pro sebe, ale i pro celý zbytek tábora, který by se tak již nikdy nedostal do skutečného světa…

Ranní budíček a rozcvička byly proto posunuty na osmou hodinu, což zajisté všem přišlo vhod – dopolední program se totiž jmenoval „Schnitzeljagd“, tedy „hon na řízek“ v nedalekém lese poblíž Rackenthalu. I po vydatném obědě (podávaly se oblíbené „Kaiserschmaren“ s jablečným pyré) se účastníci věnovali zejména fyzické aktivitě – ve fotbalových zápasech dobrovolníků se utkali účastníci s vedoucími, resp. účastnice s ženskými vedoucími. Poté následovalo něco poněkud odděchovějšího – promítání filmu „Nekonečný příběh II“ v česko-německém znění. Ten však byl zastaven těsně před koncem, v momentě, kdy se Bastian rozhoduje, zda skočit ze skály po vodopádu, aby se tak dostal do skutečného světa. Proč tomu tak bylo? Čtěte dál a dozvíte se.

Od šesté hodiny začal slavnostní večeří v tradičním bavorském pojetí závěrečný večer našeho tábora. A po ní následoval program, kde účastníci rozdělení do skupin museli vykonat určitý úkol, přičemž ostatní skupiny sázely, zda jejich „protivníci“ uspějí, či ne. Tento úkol museli účastníci vykonat právě tak jako Bastian, aby se z Phantásie dostali zpět do skutečnosti.

Po této těžké zkoušce, v níž nakonec všichni obstáli (i když někteří jen s odřenýma ušima), a zhlédnutí závěru filmu, vystoupila spolu s Bastianem sama Dětská císařovna a pozvala všechny na velkou slávu na počest záchrany Phantásie. Zpívalo se, tancovalo se, pila se ovocná bowle…

Na samý konec se Phantásie zbavila posledního symbolu zla a prázdnoty. Zlověstný „Handburg“ čarodějky Xaidy byl spálen za hrobového ticha všech přihlížejících v tajemné atmosféře posledního večera a hned poté, za děkovných slov starostky a starosty Stříbrného města, se účastníci výpravy do Phantásie vydali skrze knihu Nekonečného příběhu zpět do skutečnosti. V ruce přitom každý z nich držel darovanou mapu této země, aby nikdy nezapomněl na prožitá dobrodružství a především aby se kdykoli mohl vrátit zpět.

Den 6 / Tag 6

Dnešní den začal jako obvykle vstáváním kolem sedmé hodiny ranní. Po rozcvičce a snídani začala hra zvaná „Gubersause“. Účastníci rozdělení do skupin postupovali se svými figurkami na herním plánu a podle toho, na které číslo stoupli, měli hledat očíslované papírky ukryté po celém táboře. Na nich nalezli různorodé dotazy a úkoly, které museli splnit.

Poté začal program fyzicky nenáročný, zato přemýšlet u něj bylo nutné. Došlo k rozdělení na české a německé účastníky. České děti se dozvěděli něco o Německu a německé děti o nás, a to pochopitelně tvůrčí a aktivní formou. Na závěr vymyslely obě skupiny malý kvíz o své zemi, který pak předložily té druhé.

Po obědě začal další program, kde došlo k poněkud netypickému rozdělení účastníků. Zatímco chlapci se vydali se svými vedoucími na louku do nedalekého Rackenthalu, dívky zůstaly v táboře a zde si malovaly masky na obličeje, tancovaly nebo vytvářely malé sošky z moduritu. Také pomáhaly při přípravě oběda, který pak sklidil velký úspěch – hlavním jídlem byl losos s těstovinami a jemnou omáčkou, jako moučník se podávaly vafle se skořicí nebo marmeládou. A jak že to bylo u kluků? Nejprve se hrály různé hry – jako například „král vysílá své vojsko“ či krátký přespolní běh. A k jídlu byl „schaschlik“, tedy špízy opékané nad táborákem.

Večerní program proběhl ve znamení „televizního večera Dali-Dali“. Moderátoři představili několik grandiózních speciálních soutěží, jež byly prokládány reklamami a živými hudebními vstupy: objevili se zde světoznámé skupiny a umělci jako No Angels a DJ Bobo, kteří společně zasedli v porotě. Ještě poté se zjevil Bastian a zašel na přátelskou návštěvu k rodince Kamenožroutů. A tímto výstupem také skončil jeden z posledních dnů tábora…

Den 5 / Tag 5

Tento den se celý nesl v duchu „Geländespiel“, tedy snad té největší a nejdůležitější hry celého tábora zahrnující celodenní putování po říši fantazie. A jaká byla příčina této náročné výpravy? Ráno před účastníky vystoupil sám Bastian se zlou zprávou: kniha, jejímž prostřednictvím je možno se do či z Phantásie dostat, náhle zmizela! Je tedy bezpodmínečně nutné ji najít. Aby nebyli účastníci na své cestě příliš nápadní, byli rozděleni do skupin, z nichž každá musela vyrobit několik předmětů potřebných k cestě – kupříkladu se jednalo o speciální boty, v nichž by bylo možno projít nebezpečnou bažinou atd.

Na cestě však většinu účastníků výpravy zaskočil velmi vydatný déšť, jež způsobil dočasné odložení výpravy. Mnoho úkolů potřebných k znovunabytí knihy je tak již splněno, ale ten poslední ještě chybí….

Večer se všichni bojovníci sešli u táborového ohně, aby zde prostřednictvím společného zpěvu českých i německých písní načerpali dostatek síly pro své další putování. Poté se odebrali do svých stanů a již vyčkávají příchodu nového dne.

Den 4 / Tag 4

Dnešní den započal časným budíčkem tradičně v sedm hodin. Po obvyklých ranních činnostech se účastníci přesunuli do přilehlé vesničky Gaisthal, aby zde rozděleni do skupin zodpověděli dotazy nejrůznějšího charakteru. Nešlo tedy jen o rychlost, ale také o postřeh a v neposlední řadě o schopnost dorozumět se s místními obyvateli.

Po ryze středoevropském obědě – přírodním řízku se zelím, zeleninou, bramborovými knedlíky a houbovou omáčkou, za nějž byla táborová kuchyně odměněna mohutným potleskem – se konala další hra: „Beamspiel“. Při této hře se účastníci výpravy do Phantásie přiučili dalším dovednostem v boji proti čarodějnici Xaidě a dalším zlým silám.

Později odpoledne se všichni účastníci rozdělili do povětšinou česko-německých smíšených dvojic, aby se vydali na tzv. „Paarlauf“ – tedy běh v párech. Cestou bylo nutno splnit několik úkolů, a to jak praktických, tak i vědomostních.

Večer proběhl ve znamení „Action“: skupiny účastníků soutěžily vzájemně proti sobě v hrách jako hádání odpovědí na záludné otázky, předvádění různých činností formou pantomimy atd.

Ještě předtím se však zjevila Xeide a další postavy ze světa fantazie. Bastian se svým indiánským pomocníkem Atrejem se totiž vydali do jejího hradu, aby napomohli vysvobození dětské císařovny. To se jim sice nepodařilo, vědí však již, že jeden způsob, jak ji zachránit, doopravdy existuje…

Po akčních hrách se Xeide zjevila znovu v kouřovém oparu přímo před svým ďábelským Rukohradem. Byla již tma, a tak se jí podařilo všechny řádně zaskočit. Provolávala slávu prázdnotě a pořádku, který má ve Phantásii zavládnout, jakmile říši ovládne celou. Podaří se jí to…?

 

Biemspiel.

Jedním z úkolů při „Beamspielu“ bylo podat krátkou zprávu o právě probíhajícím či předcházejícím dni (toto je doslovné znění, tedy i s pravopisnými chybami!). Zde jsou:

 

Der Frühsport war heute wie immer anstrengend. Aber dass glich sich durch die super Dorfrally wieder aus. Das Mittagessen war auch super.

–         Bettina Huber

 

Dneska ráno byla krátká rozcvička. Po ní byla jako vždy snídaně. Dorfrelí bylo velice dlouhé ale oběd dobrý. Ve volném čase jsme hrály ping-pong. A teď čekám na konec Beamspiel.

–         Samuel Pezda

 

Frühsport hat mir sehr gefallen, weil wir nur eine Runde über den Mädchenhof gelaufen sind. Die Morgenfeier hat mir sehr gefallen. Die Betreuer sind super!

–         Maria Käsbauer

 

Kvůli deštivému počasí byla rozcvička o mnoho kratší než obvykle. Po snídani začal dopolední program. Měli jsme ve vesnici zjistit co nejvíce odpovědí. Občané byli velmi komunikativní proto jsme neměli pouze asi jen 4 otázky. Moc se mi to líbylo.

–         Pavla Dědková

 

Der Frühsport war sehr kurz und überhaupt nicht anstrengend. Zum Frühstück habe ich richtig reingehauen. Dann haben Maria und ich geduscht.

–         Isabelle Ruppert

 

Líbilo se mi Dorfrelly. Byl dobrej oběd a už se těším na Párlauf. Vyhrál jsme turnaj v pingpongu.

–         David Zavřel

 

Heute haben wir in der Freizeit Voleyball mit den Gruppenleiter gespielt. Es war sehr toll und lustig, alle haben gut spielen können. Wir wollen gar nicht aufhören aber es musste sein.

–         Julian Oel

 

Budíček byl v 7 jako vždy hrozně brzo, rozcvička a potom snídaně. Hry jsou super těším se na dvojice. Čau!

–         Katka Spielmannová

 

Bis jetzt haben mir alle Spiele gefallen, aber leider konnte ich nicht bei der Dorfrelli mitmachen. Bis später. Tschüss! Eure Jennifer

–         Jennifer Lenczyk

 

Je to tu hezké. Skvělé hry a vaří tu dobře. Jsme ve světě fantazie. Musíme jí zachránit. Dnešní oběd byl výborný.

–         Ondra Spielmann

 

Heute haben wir eine Dorfrelli gemacht. Die Dorfrelli hat mir gut gefallen. Das Mittagessen war sehr lecker.

–         Annemarie Berkel

 

Odpoledne jsme měli program v kterém jsme se měli dostat z fantazie do normálního světa. Bylo to docela náročné ale zmákli jsme to!

–         Adéla Widholmová

 

Beim Frühsport machten machten wir wenig weil es regnete. Später gab es eine Dorfrelly. Alles machte Spaß.

–         Franziska Raduchel