1 2 3 4 5 6

Den 6 / Tag 6

Dnešek, jakožto poslední celý den strávený v Žinkovech se nesl v uvolněném duchu. Ráno jsme se vzbudili, lehce se proběhli a šli na snídani, kde jsme si pošušňali na vynikající ovesné kaši s kakaem. Dopoledne ale něžnější polovičky našeho osazenstva začaly protestovat, že jsou téměř vždy považovány za pouhé asistentky a ne řádné vědkyně. Proto proběhla menší soutěž, kde soutěžily dívky proti klukům v různých disciplínách. Zkoušeli jsme naše vědomosti, fyzickou výdrž… někteří z nás se dokonce doslova stavěli na hlavu. Následně nám asistent našich vědců poděkoval za usilovnou práci a skvělé nápady a byly nám promítány naše velmi povedené reklamy na naše geniální vynálezy. Po obědě jsme uspořádali malý fotbalový mač. Ti, kteří nejsou nadšenci do tohoto sportu mohli odpoledne strávit hraním vybíjené, nebo intenzivním fanděním. Zbytek odpoledne jsme se připravovali na slavnostní závěrečný večer. Všichni jsme se vyfintili a dobrovolníci nádherně vyzdobili celou budovu. Po výborné večeři při svíčkách jsme přivítali naše DJ-e, kteří rozjeli pořádně divoký večírek. Všichni jsme nadšeně křepčili na ty nejmodernější melodie a užili si hromadu srandy. Bohužel, v nejlepším je nutné přestat a tak i naše vědecká konference dospěla ke svému závěru. Před večerní slavností jsme se všichni sešli a společně zrekapitulovali těch několik báječných dní, které jsme zde v Žinkovech prožili. Také jsme každý obdržel Nobelovy ceny v individuálních disciplínách. Dojati jsme se odebrali na naši poslední večerní slavnost, kde jsme při zpívání večerní písně zatlačili nejednu slzu nad myšlenkou zítřejšího loučení. Teď už nám zbývá jen si sbalit kufry…


Den 5 / Tag 5

Z postelí nás dnes vyhnalo do oken pražící sluníčko. Po vydatné snídani a rozcvičce jsme potkali asistenta našich neúspěšných vynálezců, který se rozhodl, že něco užitečného sestrojí sám. Takové vynalézání je ale složitý proces. Člověk potřebuje inspiraci, kreativitu, technické prostředky, sponzory… ale jedním z nejdůležitějších prvků je samozřejmě mediální propagace. K finálnímu produktu nás ale čeká dlouhá cesta. Proto jsme si sbalili ranečky, nazuli pořádné boty a vydali se hledat vše potřebné. Z několikahodinové cesty jsme se vrátili s tak inspirativními nápady, že jsme se hned vrhli na točení reklam presentujících naše svět zlepšující vynálezy, nehledě na únavu a ušlé kilometry. Točili jsme až do večeře. Po té jsme ale byli svědky velice vyhrocené situace. Dva gangsteři se poprali při sporu o peníze a jeden z nich byl probodnut. Museli jsme pak pomoci v zápětí přiběhnuvším detektivům. Poznávali jsme otisky prvků, pracovali s důkazy, řešili záhadné případy v zamčené místnosti a celkově cvičili naše dedukční schopnosti. Abychom se nebáli žádných nebezpečí, těsně před večerní slavností jsme se vydali do lesa, kde nás děsily nejen zvuky noci, ale i důmyslně schovaní detektivní kolegové. Po tomto velice náročném dni jsme všichni s radostí skočili do peřin a usnuli dříve, než by řekl E=MC^2.


Bei strahlendem Sonnenschein erwachten die kleinen und großen Erfinder und alle erkannten, dass wir gemeinsam viel bessere Dinge erfinden können als die Erfindungserfindemaschine. Deshalb brachen wir zu einer Reise auf, um die ultimative Idee für einige Nobelpreis-reife Erfindungen zu bekommen. Auf dem Weg wurden zunächst die Probleme der Menschheit erörtert und Fantasie, Kreativität und Erfindergeist geweckt. Mit diesen erlangten Fähigkeiten war es möglich, sechs Erfindungen zu entwickeln. Diese waren tatsächlich so genial, dass sich innerhalb kürzester Zeit Sponsoren fanden, die uns finanzielle Unterstützung anboten. Dadurch war es uns möglich professionelle Werbespots zu drehen, welche hoffentlich das Nobelpreis Komitee von unseren Produkten überzeugen werden. Nach diesem produktiven Tag durften wir abends auch noch einige Erfindungen aus der Kriminologie kennenlernen. Gemeinsam lösten wir Verbrechen, lernten indem sie bei der Aufklärung verschiedener Verbrechen halfen. Danach fielen wir glücklich ins Bett.

Den 4 / Tag 4

Abychom si zlepšili náladu po fiasku, kterým byla včerejší Gameshow, vyrazili jsme na výlet. Sbalili jsme si svoje batůžky, nasedli na autobus, který nás dovezl do nedaleké Plzně. Tam jsme celé dopoledne trávili v supermoderním vědeckém centru Techmania, kde jsme mohli na vlastní oči vidět a dokonce si osahat mnoho zajímavých přístrojů, dovědět se to nejzajímavější z oblasti fyziky i chemie, nebo navštívit nedaleké planetárium. Všichni jsme nadšeně přebíhali od exponátu k exponátu a užili si opravdu moc legrace a navíc jsme se dokonce naučili něco nového. Ani jsme nestihli obrovskou expozici projít v celé její šíři a už jsme šli prozkoumat další části města. Měli jsme i chvíli volného času, během níž jsme se šli nasvačit, někteří z nás následně navštívili nákupní centrum, jiní zase běželi prozkoumávat blízkou pouť nebo historické centrum města. Když jsme se zase všichni shledali na náměstí, vylezli jsme společně na věž kostela (a vyšlapali 301 schodů), abychom se mohli pokochat krásným výhledem na krajinu. Pak jsme si nakoupili něco dobrého na zub na velikonočním trhu a už museli běžet zpátky na autobus. Již zpátky v Žinkovech jsme se navečeřeli a hned pokračovali v zábavném programu. Rozděleni do skupinek jsme hráli hru nepodobnou hře Riskuj a řešili úlohy z širokého spektra témat. Od hudby až po logické hádanky. Večer zaskočili Tesla, Curie a spol. naše vynálezce plánovanou intervencí a snažili se jim vysvětlit, že jejich vynález není ničím výjimečný … a vlastně nikdy nevynalezl nic nového (a tím pádem porušuje mnoho autorských práv a patentů). Naši vědci byli samozřejmě smutní, ale pravda, jakkoliv nepříjemná, se nesmí zatajovat.


Der heutige Tag begann für uns Wissenschaftler mit einer großen Überraschung. Um unser Wissen noch zu erweitern, wurde uns ein Besuch im Techmania Science Center in Pilsen ermöglicht. Nachdem wir in diesem Erlebnismuseum jede Ecke erkundet hatten und Aktuelles über erneuerbare Energien, Physik, Mathematik und Technik hautnah erleben durften, verbrachten wir den restlichen Tag entspannt in der Stadt und stiegen unter anderem auf den zweitgrößten Kirchturm Mitteleuropas in Pilsen. Bei unsere Ankunft in Zinkovy empfingen uns unerwarteter Weise die erfahrenen Erfinder mit einer Intervention für die beiden Newcomer aus der Gameshow. Nach den gestrigen Vorfällen war eine derartige Maßnahme unumgänglich. Obwohl ihnen die Gründe dafür schonend beigebracht wurden, reagierten sie fassungslos und suchten vorerst betrübt das Weite.

Den 3 / Tag 3

Ráno nás všechny překvapila malá sněhová přeháňka, nevěnovali jsme ale rozmarům počasí příliš velkou pozornost. S radostí jsme vyskočili z postele a rozběhli se na rozcvičku a hned po ranní slavnosti jsme utíkali na snídani, abychom měli dostatek sil na všechna dobrodružství, která nás dnes čekají. Naši vědečtí kolegové nás chtěli odměnit za včerejší dobrou práci při večerním hledání, tak pro nás připravili několik uvolněných a zábavných aktivit. Ti pohybově zaměřenější z nás mohli hrát florbal, nebo jít prozkoumávat blízké lesy, ostatní skládali origami nebo vyráběli designové vědecké brýle. Po obědě se k nám ale donesla zpráva, že včerejší výpadek proudu vymazal hesla ze všech důležitých počítačů, a tak jsme se je vypravili hledat do hloubek virtuálního prostoru. Museli jsme si ale dát pozor na zákeřné viry, které pobíhaly všude okolo, a snažili se nám naši snahu zhatit. Hesla jsme nakonec všechna zdárně našli ale řádně jsme se u toho zapotili. Večer jsme se vydali na dlouho očekávanou ScientificGameshow, kde jsme měli možnost vidět při práci mnoho světových vědátorů. Této soutěže jsme se ale dokonce sami účastnili a předvedli jak naše inženýrské schopnosti, tak i výkonnost našich smyslů a ultrageniálních mozkoven. Na konci měl být představen náš suprdupr vynálezy plivající vynález. Bohužel prezentace nešla úplně podle plány a jeden z vynálezců téměř přišel o hlavu. Naši další významní hosté se po tomto programu sešli a rozhodli se tomuto vynálezeckému šílenství (v zájmu lidstva a zachování holého života našich zmatených vynálezců) zabránit… všichni se ale shodli, že je dnes moc pozdě, jsme po tomto vyčerpávajícím dni příliš unaveni a vše důležité radši vyřešíme až zítra.


Nach den Turbulenzen des vergangenen Abends hatten wir uns alle einen entspannten Vormittag verdient. Um eine Abwechslung vom vielen Denken zu bekommen, bastelten wir, spielten Karten und Fußball und erkundeten die Umgebung. Leider bemerkten unsere Experten im Laufe des Tages, dass der Zentralcomputer beim Stromausfall von Viren befallen wurde und alle Passwörter dabei verloren gingen. Um diesem Problem Herr zu werden taten wir uns in Gruppen zusammen und eroberten in einem rasanten Kampf gegen die Viren die wichtigen Passwörter zurück. Und endlich war es soweit, der Abend der berühmten Gameshow stand an. Nachdem wir mit Hilfe namhafter Erfinder unsere geistigen Fähigkeiten und unsere Geschicklichkeit untereinander gemessen und verbessert hatten, sollten unsere zwei Erfinder ihre perfekt optimierte und super-innovative Maschine vorstellen. Der Auftritt der beiden Star-Gäste in der Gameshow verlief allerdings ziemlich schief, als ihr Assistent, abgelenkt von einer hübschen Dame im Publikum, die teure Maschine fallen ließ und diese daraufhin nicht mehr funktionierte. Als dann auch noch einer der beiden beim Versuch die Erfindermaschine zu reparieren in dieser stecken blieb, war der Auftritt völlig ruiniert. Ihren Erfinderkollegen war das Entsetzen ins Gesicht geschrieben und sie waren sich alle einig, dass die beiden eine Schande für die Wissenschaft darstellen und sich daran schnellstens etwas ändern muss…

Den 2 / Tag 2

Ihned po probuzení jsme si rozproudili krev v žilách důkladnou rozcvičkou a okamžitě se vydali na snídani. Do předávání Nobelovy ceny zbývá ještě několik dní a museli jsme se nějak zabavit. Celé dopoledne jsme strávili veselým křepčením, líbezným zpěvem a také jsme se pocvičili v cizích jazycích. Po obědě našim výtečným vědátorům začal jejich přístroj vyvádět nečekané věci. Neměli tušení, jaký to patvarný neidentifikovatelný předmět jim to jejich vynález vyplivnul. Zavolali tedy do odborného Kalle-Callcentera, kde se ale setkali s nepochopením a výsměchem. Jsou tedy odkázáni na zítra probíhající Scientific Gameshow!, kde se prezentuje jen to nejbáječnější ze všech vědeckých inovací, kde se mohou svým vynálezem pochlubit široké veřejnosti. Odpoledne nám dokonce vysvitlo sluníčko a tak jsme pobíhali po budově i okolí a řešili jsme mnoho vědeckých problémů a rozšiřovali si svoje obzory. Zaměstnali jsme při tom nejen naše mozky ale dali si u toho I pěkně do těla, například udržet vzducholoď ve vzduchu, zejména, když jí dochází helium, je opravdu fuška! Po večeři jsme se ale najednou ocitli v naprosté tmě. Náš přístroj se totiž při opravách nečekaně rozběhnul a začal plivat vynálezy všude po okolí… a jakoby nestačilo, že jsme se museli vyhýbat divoce poletujícím mixérům a bicyklům, tak navíc vypadly pojistky. Museli jsme tedy po potemnělém konferenčním centru posbírat všechny uniknuvší přístroje a navíc, abychom se sobě navzájem neztratili, jsme k museli být po dvojičkách přivázáni, což nám hledání lehce ztížilo. Nedělali jsme si s tím ale velkou hlavu a s radostí jsme se vrhli do intenzivního hledání. I přes všechny počáteční komplikace se vše v dobré obrátilo a prožili jsme tak velice zábavný, I když trošku neobvyklý večer.


Während die zwei jungen Erfinder an ihrer neuen Erfindermaschine weiterarbeiteten, verbrachten wir anderen den Vormittag damit, uns sportlich zu betätigen und internationale Kontakte zu knüpfen. Wir lernten deutsch und tschechisch, übten die Lagerlieder und einen coolen Tanz ein. Als die Wissenschaftler uns ihre Fortschritte präsentieren wollten, spuckte die Maschine jedoch nur ein undefinierbares Etwas anstatt des gewünschten tanzenden Elches aus. Auch ein Anruf im Erfinder-Callcenter konnte den beiden nicht weiterhelfen. Dort wurden sie zuerst nicht ernst genommen, dann wurde ihnen jedoch geraten, die Gameshow der großen Erfinder am nächsten Tag zu besuchen, denn eine derartige Erfindung wie diese Maschine gab es noch nie. Beim Versuch die Maschine zu verbessern, ging leider so ziemlich alles schief und die Maschine spuckte unkontrolliert etliche Erfindungen aus und es kam sogar zu einem Stromausfall. In völliger Dunkelheit teilten wir uns in Zweier-Teams ein, um die Verwüstungen, die die Maschine verursacht hatte zu beseitigen. Halb blind streiften wir durch das Institut um all die Erfindungen zu suchen und zu sammeln. Durch die gute Teamarbeit konnten wir alle Verwüstungen beseitigen und auch Strom hatten wir am Ende wieder. Alles ist also bereit für die große Gameshow…