1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Den 13/ Tag 13

Dnes nám konečně bylo oznámeno, že se naše vesnice stane chráněnou krajinnou oblastí. Sláva! To znamená, že toho byznysmeni už moc nesvedou. Není divu, že jsme se tuto radostnou zprávu rozhodli oslavit, a tak jsme dopoledne strávili přípravami: zdobením, drobným úklidem, zdobením, krášlením našeho okolí, zdobením, zdobením, a nakonec také výrobou další výzdoby.
Po obědě nás vedoucí trochu vyhecovali: že jsou údajně lepší než my. Aspoň při hrách, které si pro nás vedoucí připravili, aby s námi poměřili síly, se nám to podařilo vyvrátit. Závěrečné fotbalové utkání však skončilo remízou, takže se nedá říct, že bychom vyhráli na plné čáře.
Po naší poslední večeři tady v Gaisthale následovali bujaré oslavy našeho velkolepého úspěchu. Večer jsme si také připomněli, jaké překážky, léčky a další útrapy jsme museli za těch posledních 14 dní překonat. Něco končí? Něco začíná? Předposlední den v Gaisthale se s námi loučí.


Heute wurde unser Dorf endlich zu einem Naturschutzgebiet erklärt. Jetzt haben die Geschäftsmänner keine Chance mehr dazu unser Dorf für ihre Zwecke zu nutzen. Diese erfreuliche Nachricht gab uns Anlass den Tag mit einem Festmahl und einer anschließenden Molchparty abzurunden.
Den Abend nutzten wir noch einmal, um über die Errungenschaften und über die Steine, die uns im Weg lagen, nachzudenken. Zufrieden konnten wir zurückblicken.

Den 12/ Tag 12

Včera jsme úspěšně vyrvali mloka z hamižných rukou našich dvou ropných magnátů, a tak jsme si usmysleli, že naše dopoledne bude trochu uvolněné. Po namáhavém včerejším pochodu jsme se museli všichni zkultivovat; brzy se tak chrapot ze stanů smísil s parou ze sprch.

Posléze jsme však zjistili, že naše výhra nebyla úplně stoprocentní. Z pohledu administrativy to vlastně nebyla výhra vůbec žádná. Vesničani byli naprosto paralyzováni nátlakem úředníků posedlých formuláři a regulacemi, a proto jsme vzali věci do vlastních rukou. Ať už se jednalo o nabubřelého tajemníka z ministerstva životního prostředí nebo o předsedu odboru pro posouzení způsobilosti k ochraně výjimečné krajinné oblasti z hlediska dlouhodobé kulturní, sociální a ekonomické politiky, nás to nezastavilo: nakonec jsme formulář se všemi náležitostmi – ověřeními, doporučeními, kolky, podpisy a razítky  – hrdě položili tajemníkovi na stůl.

Po vydatné večeři jsme o trochu více než 111 minut strávili plněním přesně 111 úkolů: od úkolů herkulovských, přes úkoly pouze mírně vyčerpávající, včetně úkolů kreativních a hloubavých až po úkoly fádní, které snad netřeba vůbec plnit. Ani jsme si nevšimli, že další den utekl jako voda. Naším posledním úkolem se tak stalo čištění zubů; nepřemýšlejíce nad dalšími úkoly zítřka jsme se znaveni zavrtali do svých spacáků.

Den 11/ Tag 11

Dnes jsme se tedy podle včerejšího plánu vydali na pouť za důkazy, kterými jsme chtěli potvrdit, že nám právoplatně náleží titul přírodní rezervace. Celý den jsme je hledali po okolí, abychom si večer mohli s pocitem dobře vykonané práci sednout k ohni. I mlok odpočíval kousek od ohně, takže jsme mohli být klidní.

Zpívali jsme a oslavovali, až naše pozornost opadla. Toho využili zlí ropní magnáti a unesli našeho mloka. Chvíli jsme panikařili, ale pak jsme opět našli ztracenou rozvahu, rozdělili jsme se do skupin a systematicky začali prohledávat okolí. Přece se nevzdáme, když už jsme tak blízko! Po chvíli hledání se nám vzácného mloka naštěstí povedlo najít. S ještě větší slávou než předtím jsme se mohli odebrat do tábořiště a ulehnout do postelí. O mloka jsme se samozřejmě pořád obávali, takže jsme všichni spali s jedním okem otevřeným.


Um unser Dorf zu einem Naturschutzgebiet zu erklären mussten wir verschiedene Posten besuchen, um dies möglich zu machen. So machten wir uns auf und wanderten den ganzen Tag. Auf dem Weg hatten wir alle unseren Spaß und verbrachten einen schönen Tag.
Am Abend kamen wir alle zusammen und sangen traditionelle Lieder. Jedoch tauchten die Geschäftsmänner auf und entwendeten den Molch. Ohne ihn war fast alle Hoffnung verloren. Doch wie immer stirbt sie zuletzt und wir konnten ihn retten. So konnten wir einen Schritt näher an unser Naturschutzgebiet kommen.

Den 10/ Tag 10

Dnes jsme zjistili, že aby se Gaisthal mohl stát chráněnou oblastí, potřebujeme naplnit několik podmínek stanovených ministerstvem životního prostředí. V chráněné oblasti se musí nacházet nějaké vzácné zvíře, musí správně fungovat recyklace, voda musí být čištěna svépomocí, ale především je potřeba zaplatit poplatek 50 000 gaisthalských eur. Hráli jsme proto kasino, abychom si tyto peníze vydělali. Nakonec se však ukázalo, že jsme více peněz prohráli, než vydělali.

Odpoledne jsme dali příležitost několika našim starším účastníkům, aby si připravili program pro své kolegy a vedoucí. Nutno přiznat, že to byl perfektně připravený program.

Večer jsme se vydali do lesa a zahráli si napínavou plížící noční hru. Když jsme se vrátili, uvědomili jsme si, jak moc potřebujeme peníze na zaplacení poplatku. Začali jsme plašit a z nervozity porušovat naše za jiných podmínek tak pevné morální zásady – například jsme si tiskli falešné peníze. To bychom však stejně nestíhali, takže nás vysvobodilo, když se objevil náš křivácký starosta, omluvil se, že nás zradil a rozhodl se nám věnovat úplatek, který mu původně dali proradní byznysmeni. Finanční problémy jsme tedy vyřešili, zbývá ještě sesbírat důkazy o naplnění všech ostatních požadavků, které od nás ministerstvo požaduje. Protože však již byla velká tma a ještě k tomu začalo pršet, půjdeme důkazy shánět až zítra a raději se na to pořádně vyspíme.


Heute morgen sind wir losgezogen und haben ein anderes Dorf besucht. Dort klärte uns eine alte Frau auf, dass wir mit Hilfe des Molches Gaisthal zu einem Naturschutzgebiet erklären können.

Danach zogen wir nach Weiden weiter und erkundeten die Stadt. Durch eine Stadtrallye erfuhren wir interessante Details. Nach den letzten stressigen Tagen, wo wir unter anderem kein Strom gehabt haben, nahmen wir uns eine Auszeit und entschieden uns einen Erholungsnachmittag einzulegen und suchten ein Schwimmbad auf, in dem wir unsere Probleme für einige Zeit vergessen konnten.

Den Abend ließen wir entspannt ausklingen und schwelgten in nostalgischen Erinnerungen, indem wir traditionelle Lieder sangen.

Den 9/ Tag 9

Včera jsme se rozhodli, že se staneme přírodní rezervací. Abychom se však tomuto cíli mohli alespoň trochu přiblížit, bylo nutné naši vesnici řádně uklidit. V kuchyni jsme drhli hrnce, na verandě smýčili podlahu, v umývárnách leštili kachličky. A když jsme pak ve své ustavičné práci konečně polevili… OJDA! Pod nánosy špíny z předešlých dní jsme objevili nadčasovou krásu naší vesnice.

Po obědě nám ale došlo, že na to, abychom se dokázali přírodní rezervací stát, musíme nabrat potřebné zkušenosti. Zatímco kluci odešli řádit k jezeru, holky obsadili naši vesnici. U jezera jsme uspořádali náš tradiční běh roštím; poté jsme vrhali koulí, a když nás i tohle omrzelo, uspořádali jsme zápas ve frisbee. To už se nám však dogrilovali vynikající špízy; těmi jsme se potom do sytosti ládovali. Když se poté kluci vrátili zpět do vesnice, našli tam, v oparu roztodivných parfémů, již svěží, navoněné, nalíčené ženštiny, které si odpoledne sami pro sebe rozhodně užily stejně tak jako kluci.

Kluci a holky si však nepadli do náruče hned po našem opětovném setkání, právě naopak: rivalita mezi nimi nebyla nikdy větší. Večer jsme tedy uspořádali dovednostní soutěž, která měla náš spor jednou provždy rozetnout. Třebaže kluci zvítězili s drobným bodovým náskokem, tato soutěž nás utvrdila v tom, že jsme si koneckonců přeci jen rovni. Naše vesnice je připravená stát se rezervací – co nám přinese zítřek ale zůstává ve hvězdách.


Wir haben heute morgen bemerkt, dass wir im Laufe der ersten Woche ziemlich viel Müll angesammelt haben. Aus diesem Grund haben wir unser Dorf erstmal aufgeräumt, damit wir genau so sauber sind, wie das andere Dorf, dass wir gestern besucht hatten.
Den Nachmittag verbrachten die Mädchen ihren Tag am Zeltplatz und die Jungen wanderten zu einem Weiher. Daraus folgte am Abend ein Kräftemessen zwischen Jungen und Mädchen. Der Abend endete in einem friedlichen Süßholzgeraspel.

Den 8/ Tag 8

Dnes ráno jsme si řekli, že by nás zajímalo, jak se žije v jiných vesnicích. Prohlédli jsme si krásnou vesnici v blízkosti a trochu okoukli, jak se u nich hospodaří. Jedna z místních obyvatelek nám pak poradila, jak udělat z Gaisthalu chráněnou přírodní zónu. Mohli bychom totiž využít toho, že jsme včera objevili vzácného mloka a podali žádost o zařazení naší vesničky do seznamu chráněných území. Výlet jsme si pak ještě protáhli a vykoupali se v místním bazénu.

Večer jsme nakonec strávili v poklidu u ohně zpíváním klasických gaisthalských písní při svitu hvězd.


Heute morgen sind wir losgezogen und haben ein anderes Dorf besucht. Dort klärte uns eine alte Frau auf, dass wir mit Hilfe des Molches Gaisthal zu einem Naturschutzgebiet erklären können.
Danach zogen wir nach Weiden weiter und erkundeten die Stadt. Durch eine Stadtrallye erfuhren wir interessante Details. Nach den letzten stressigen Tagen, wo wir unter anderem kein Strom gehabt haben, nahmen wir uns eine Auszeit und entschieden uns einen Erholungsnachmittag einzulegen und suchten ein Schwimmbad auf, in dem wir unsere Probleme für einige Zeit vergessen konnten.
Den Abend ließen wir entspannt ausklingen und schwelgten in nostalgischen Erinnerungen, indem wir traditionelle Lieder sangen.

 

Den 7/ Tag 7

Ani dnes ráno proud nešel. Vydali jsme se tedy na pouť, při níž jsme hledali alternativní zdroje energie. Cestou jsme se naučili vyrábět energii za pomoci vody, větru, slunce a biomasy. Na konci putování jsme pak potkali velmi vzácného mloka. Byla by škoda, kdyby byl takto vzácný tvor ohrožen bezohlednou těžbou ropy…

Po návratu do tábořiště jsme zprovoznili námi objevené vynálezy, takže už nám proud zase šel. Jako odměnu za dobře odvedenou práci jsme si tedy mohli pustit nějaký hezký film. U něj jsme se rozleželi, takže když skončil, odebrali jsme se do postelí s pocitem dobře vykonané práce.


Sofort beim Aufstehen werden die Rucksäcke gepackt. Feste Schuhe, Trinkflasche, Kopfbedeckung und Regenjacke. Heute geht es auf Wanderung. Im zehn Minuten Intervall werden die jeweiligen Gruppen auf die Reise geschickt und laufen über Wald und Wiesen zu verschiedenen Posten in der Umgebung. Dort erfahren wir einiges über alternative Energien, wie zum Beispiel Wasser- und Sonnenenergie. Erst am späten Nachmittag treffen wir erschöpft, aber zufrieden am Zeltplatz an. Dafür wird unser Abend jedoch umso entspannter. Die Matratzen und Schlafsäcke werden zusammengesucht und unter unserer Vorhalle treffen wir uns zum Freiluft-Kino. Uns erwartet ein grandioses Schauspiel, das die geballte Diskrepanz zwischen Naturharmonie und moderner Konsumgesellschaft aufzeigt, dennoch an Unterhaltung nicht zu kurz kommt.

 

Den 6/ Tag 6

V posledních dnech se nám podařilo překonat mnoho překážek, které nám ropní magnáti nachystali. Avšak nikdy jsme si neuvědomili, že se naše vesnice neudržitelně rozrůstá. Dopoledne k nám promluvili kolonizační specialisté: měli bychom se aktivně podílet na rozšíření vesnice.  Na moment jsme se tedy stali osadníky, kteří se předhánějí v hledání potřebných materiálů na stavbou jejich nového impéria.

Po obědě jsme se zapojili do bouřlivé diskuze o našem vztahu k životnímu prostředí, o šetrnosti, o opatřeních směřujících k udržitelnému rozvoji. Abychom se na celou věc mohli podívat i z jiné perspektivy, po svačině jsme si dojednali návštěvu v nedalekém kravíně. Zde nám pan Braun, jehož rodina již krávy chová po několik generací, představil svůj nově modernizovaný kravín. Například zde krávy již nedojí člověk, nýbrž speciální robot.

Po večeři jsme plánovali naše prozatímní vítězství nad ropnými magnáty řádně oslavit. Proto není divu, že se celá oslava vmžiku přenesla na taneční parket. Naše radovánky však náhle přerušil výpadek proudu, který způsobili ropní magnáti ve své snaze vypudit nás z naší vesnice. Jak se to celé vyvine? Uvidíme zítra.


Wir hatten heute morgen den Plan unser Dorf zu vergrößern, also haben wir verschiedene Rohstoffe gesucht, um dies zu ermöglichen. Danach haben wir uns aufgemacht und einen Bauernhof in der Nähe besucht, um zu sehen woher unsere Milch kommt. Darauf haben wir uns mit dem Thema Nachhaltigkeit beschäftigt und versucht unsere Teamarbeit zu stärken.
Am Abend haben wir erstmal gefeiert, jedoch hatte die Party ein jähes Ende, da die Geschäftsmänner uns den Strom abgestellt haben.

Den 5/ Tag 5

Ráno jsme v naší vesnici přivítali elektrického úhoře Secil, který sem připlul z Bolzanské univerzity v Itálii. Poté, co jsme jí objasnili naši situaci, nám nabídla, že nás zasvětí do tajů elektřiny a techniky. Nejdříve nám Secil představila několik roztodivných předmětů z roku 2050, pro které jsme měli vymyslet jméno a funkci.

Po obědě jsme za pomoci chytré elektroniky připojili různé předměty k obvodu; když se někdo daného předmětu dotkl, elektrický impuls charakteristický pro každý předmět byl vyslán do obvodu. Každá skupina si poté namluvila svoji zprávu, která se přehrála pokaždé, když se někdo daného předmětu dotkl. Abychom svoje kreativní buňky příliš nevyčerpali, po svačině jsme se pro změnu vyčerpali fyzicky hrou na gaisthalského buldoga.

Večer se Secil rozhodla náš technologický workshop zakončit za pomoci bachratého kufříku, jenž si sebou přivezla z Bolzana. Jakmile jsme kufřík otevřeli, vyvalila se na nás lavina čudlíků, baterek, kabelů, větráčků, regulátorů a čidel. Našim úkolem bylo z této rozmanité změti elektroniky sestavit předmět, který by nám pomohl pochopit naše emoce. Fantazii se meze nekladly, a tak vznikly nápadité konstrukce od speciálního utěšovacího polštáře až po náramek měřící sílu lidského přátelství.


Heute hat ein neues Programm in Gaisthal Premiere.
Aus der Universität der Stadt Bozen in Südtirol besucht uns eine Professorin, um mit uns gemeinsam einen Technik-Workshop durchzuführen. Bei unserem diesjährigen Thema Natur, scheint die Technik zwar fehl am Platz, jedoch ist eine Kombination aus Elementen der Technik und der Natur an sich jedoch durchaus keine Unmöglichkeit. So zeigt uns unsere Referentin zum Beispiel, wie man mit Hilfe eines stromleitenden Obejkts, einer Platine mit Stromkabeln und Lautsprechern einen berührungsempfindlichen Auslöser für eine aufgenommene Audiodatei bauen kann. Kreativität und Erfindungsgeist sind den ganzen Tag gefragt und im Gegensatz zur normalen körperlichen Anstrengung sind wir heute wirklich geistig gefordert gewesen. Ein etwas anderer Tag auf unserem Zeltplatz jedoch ein voller Erfolg.

 

Den 4/ Tag 4

Dopoledne jsme si vyslechli nářky velkých gaisthálských šelem: prý se jim kvůli nedostatku masa, způsobeného jak jinak než byznysmeny, začínají zbíhat sliny na ostatní gaisthalská zvířata. To jsme samozřejmě nemohli dopustit, tudíž jsme se společně vydali do lesa, abychom šelmám ukázali, kterak ulovit potravu v divočině. Někteří z nás se tedy ujali role mocného predátora, zatímco ostatní přemýšleli nad tím, jakými úskoky a lstmi by se těmto predátorům vyhnuli.

Po úspěšném honu jsme se jali hodovat. Z ničeho nic se však z lesa vynořili byznysmeni, aby se podívali, jaký úspěch sklidily jejich intriky. Očividně vyvedeni z míry tím, že neklesáme na mysli a vody máme také přehršel, se byznysmeni rozhodli zamezit nám příjezd zásobování. Na to jsme však již byli připraveni, a proto jsme se ihned dali do stavby pece na chleba. Naopak ti z nás, kteří raději toužili vypadat před byznysmeny kultivovaně, se mohli zúčastnit cvičení správné chůze, provazochodectví, či výroby přírodní kosmetiky.

Po večeři jsme se spontánně rozhodli uspořádat turnaj v bedmintonu. Zatímco někteří již budovali slibnou kariéru badmintonového šampióna, hrstka odhodlaných rokovala o budoucnosti naší krásné vesnice při táborovém parlamentu. To ale ještě nikdo nevěděl, že se pod rouškou noci vydáme do hlubin lesa na stezku odvahy. Ani hrůzostrašný les nám však nedokázal nahnat strach; na kutě jsme již uléhali s vědomím, že v každém z nás je trochu gaisthálského lva.


Nach dem Frühstück geht es heute ab in den Wald. Dort ist ein sportliches Programm angesagt. Bei unserer Safari, in der drei Teams gegeneinander antreten, haben jene einen Vorteil, die schnell laufen und sich gründlich verstecken können. Nachmittags verteilen wir uns dann auf verschiedene Gruppen, unserer Wahl. Heute kann man sogar einen Ofen zum Brotbacken bauen. Zum Abend hin versammeln wir uns dann alle wieder beim Lagerfeuer oder spielen Karten. Und zu fortgeschrittener Stunde wird es heute dann nochmal spannend. Wir fassen all unseren Mut zusammen und kämpfen uns durch die wäldliche Finsternis. Dann aber ab ins Bett…